Hatay İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Hatay'ın İlk'leri ve En'leri

HATAY İLK’leri & EN’leri

 1. Habib-i Neccar Camii: Türkiye sınırları içerisinde inşa edilen ilk cami olup, İsevi inancına sahip bir kişinin adının verildiği dünya da tek cami.
 2. St.Pierre Kilisesi:Türkiye de ve dünya da Hıristiyanlar için yapılan ilk dini mabet 1963 yılında Hac merkezi ilan edilmiştir. St.Pierre, Katolik dünyasının ilk Papa’sı kabul edilir.
 3. Uzun Çarşı: 3500 metre uzunluğu ile ülkemizde İstanbul Kapalı çarşıdan sonra en büyük ikinci çarşı.
 4. Kurtuluş Caddesi: İnsanların geceleri de alış-veriş, yemek ve sosyal ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için, geceleri aydınlatılmış dünya tarihinde ilk ışıklandırılan caddedir.
 5. Hatay Arkeoloji Müzesi: Türkiye’nin en büyük,dünyanın en büyük ikinci mozaik koleksiyonuna ve dünyanın en büyük madeni para koleksiyonuna sahiptir.10.700 m² lik eser sergileme alanı ile dünyanın en büyük müzelerinden biridir.
 6. Antakya Kalesi ve Surları: M.S. 526 yılında inşa edilmiş olup, 360 adet nöbetçi kulesi ve yaklaşık 12 km uzunluğuyla İstanbul surlarından sonra en büyük surlardır. Birçok depreme maruz kalması nedeniyle günümüzde çok az kalıntısı mevcuttur.
 7. Harbiye: Dünyada ilk olimpiyatlar Daphne (Harbiye) de yapılmıştır.(M.Ö.195-M.S. 520)
 8. Samandağ Plajı: Türkiye’nin en uzun plajı 14 km uzunlğunda Samandağ Plajıdır.
 9. Asi Nehri: Kaynağı başka ülkede olan tek nehir, 98 km ülkemizde olup,52 km ile Turkiye-Suriye sınırını oluşturur.
 10. Titus-Vespanius Tüneli: İki bin yıl önce ve sadece insan gücüyle yapılan ve 130 metresi dağı içinden, toplam uzunluğu 1380 metre olan dağın oyularak yapılmasıyla elde edilen tünelin, bu boyutlarda dünyanın ilk tüneli olduğu kabul edilmektedir.
 11. Arsuz: Antik çağda bölgenin en önemli liman kentinden kalıntılar bulunmaktadır.
 12. Vakıflı Ermeni Köyü: Türkiye’de bulunan tamamı Ermeni vatandaşların huzur içinde yaşadığı köy Hatay dadır.
 13. Antakya Medeniyetler Korosu: Dinsel hoşgörü konusunda dünyada tek örnek olan ve farklı din, dil ve ırklara mensup Halkımızın oluşturduğu Medeniyetler Korosu İlimizdedir.
 14. Ortodoks Kilisesi: Kudüs te bulunan kiliseden sonra en eski kilise olup, mimari açıdan belki de en iyi kilise yapıdır.
 15. İskenderun: Büyük İskender tarafından kurulan ilçenin adı İskender’in Evi anlamına gelmekte olup, Türkiye de demir-çelik kapasitesi açısından birinci sıradadır.
 16. St.Simeon Manastırı: St.Simeon dünyayı terk edip, inzivaya çekilmesi, on metre yüksekliği bulunan bir sutun üzerinde kendini dine adamış, Stilitler Tarikatının kurucusu kabul edilmektedir.
 17. Hıdırbey Çınar Agaci: Hz. Musa’nın asasından oluştuğuna inanılan çınar ağacının gövde çevresi 35 m dir.
 18. Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi: 1574 Yılında Mimar Sinan tarafından hacıların ve tüccarların konaklama yeri olarak inşa edilmiştir.
 19. Barlaam Manastırı: Yayladağı ilçesi Keldağ üzerinde St.Barlaam tarafından keşişlerin ibadet yeri olarak inşa edilen yapıl ilk dönem Hristiyan mabetlerindendir.
 20. Hatay Mutfağı: İlimiz mutfağı, Unesco tarafından ülkemizde iki şehirden biri olarak Gastronomi şehri ilan edilmiştir.
 21. Antakya Künefesi: Türk Patent ve Marka kurumu tarafından tescil edilen Antakya Künefesi, İlimizin en önemli tatlısıdır.
 22. Tıbbi ve Aromatik Bitkiler: Hatay’da bulunan 2000’ e yakın bitki türünden 300 tanesi Endemik (yöreye özgü), 550 tanesi tıbbi ve aromatik bitki olup, bu anlamda ülkemizde bulunan endemik bitkilerin %10 Hatay da bulunmaktadır.
 23. Ney Kamışları: İlimiz Samandağ ilçesinde dünyanın en iyi ney kamışları üretilmekte olup dünyanın ünlü neyzenleri Samandağı’nda doğal olarak büyüyen kamışları, ses ve kalınlıkları gibi dayanıklılık özellikleri bakımından tercih etmektedirler.